Poznańscy ludoznawcy spotkali się w Muzeum Etnograficznym

Po wielu latach przerwy członkowie naszego oddziału spotkali się w gościnnych progach poznańskiego Muzeum Etnograficznego. Miejsce spotkania stało się pretekstem do przypomnienia początków naszego oddziału, ale też zapoznania z aktualną działalnością muzeum.

Gospodarzem piątkowego popołudnia była dr Joanna Minksztym z Muzeum Etnograficznego, która oprowadziła uczestników spotkania po pokonkursowej wystawie „Żłóbek Wielkopolski” oraz jubileuszowej wystawie „Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu”. Ta druga wystawa stała się pretekstem do przypomnienia postaci Heleny i Wiesławy Cichowicz, które zapoczątkowały działalność naszego towarzystwa w Poznaniu oraz przypomnienia losów poznańskiej kolekcji etnograficznej. Dr Joanna Minksztym opowiedziała też o planach muzeum na rozpoczynający się rok, a te – już dziś możemy napisać – są bogate. W tym roku zobaczymy w poznańskim muzeum wystawy poświęcone kulturze Romów oraz litewskiej rzeźbie ludowej.

W drugiej części spotkania rozmawialiśmy na temat planów naszego oddziału. Prezeska oddziału zachęcała do udziału w kolejnym zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, który odbędzie się w czerwcu w Gdańsku. Zaplanowane jest również spotkanie w Poznaniu, które poświęcone będzie rocznicy wydania Słownika Etnologicznego powstałego dzięki pracy etnologów związanych z poznańskim ośrodkiem.

Już dziś zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach naszego oddziału.